Cuma , Haziran 3 2022

bettilt giriş

Film izle
Ana Sayfa / Finansal Terimler / Altına Dayalı Kira Sertifikası ve Altın Tahvili Nedir?

Altına Dayalı Kira Sertifikası ve Altın Tahvili Nedir?

Ekonomik gidişata olumlu bir yön kazandırmak için Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası uygulamalarına talep toplama işlemi başladı. Uygulamaların nasıl işleyeceği ve yatırım sahiplerinin neler kazanabileceği hakkındaki sorular da artış gösterdi. Altın tahvili nedir? adlı yazımızda, işlemi gerçekleştirmek isteyen kişilere detaylı açıklamalar sunulmaktadır.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, vatandaşların yastık altında biriktirdikleri altınları ekonomiye kazandırarak olumlu bir yön çizmek amacıyla altın tahvili uygulamasını başlatmıştır. Elde edilen verilere göre yastık altında bulunan altın miktarının 2 bin 200 ton olduğu tahmin edilmektedir. Yatırımlarını altına dönüştürerek saklayan kişiler, altın tahvili uygulamasını kullanarak kazanç sağlamaya devam edecektir.

Altın tahvili nedir? Altın yatırımı yapan kişiler, Ziraat Bankası mevduat hesabını kullanarak 365 ile 400 gün arasında değişen vadelerde faiz geliri kazanabilecek. Altın tahvilindeki faiz oranları, diğer mevduat hesaplarından daha yüksek olduğu için yatırımcılar tarafından büyük bir ilgiyle takip edilmektedir.

Altın Tahvili Nedir? Altın Tahvilinde Hangi Altınlar Kabul Edilecek?

Hazine Müsteşarlığı tarafından hazırlanan rehberde, altın tahvili için belirli şartlar açıklanmıştır. Buna göre, 22 ayar altınlar, 24 ayar altınlar, Cumhuriyet/Darphane altınları (Ata lira, tam, yarım, çeyrek gibi) ve külçe altınlar büyük bankalar aracılığıyla kabul edilecektir. 22 ayar altın özelliğine sahip bilezik ve kolye gibi takılar gerekli şartları sağlaması durumunda kabul edilebilecektir. Takı ve Reşat altınların üzerinde değerli ya da değersiz taş bulunması, bu altınların kapsam dışında tutulmasına yol açmaktadır.

Altın Tahvili Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır?

Altın tahvili işlemleri Ziraat Bankası şubeleri aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. İşlem, ülke genelinde etaplar halinde gerçekleştirileceği için yatırımcıların talep toplama dönemlerinde başvuru yapması gerekmektedir.

Duyurular Ziraar Bankası ve Hazine Bakanlığı resmi web adreslerinden yapılmaktadır. Yatırımcılar duyuruları takip ederek Ziraat Bankası şubelerine başvuru yapması gerekmektedir. Talep toplama dönemlerinin sonunda yapılacak başvurular geçersiz sayılmaktadır.

Altınlarını Ziraat Bankası’na teslim ederek altın tahvili veya kira sertifikalarını alan yatırımcılar, diledikleri zaman bunları tekrar bankaya satarak nakit ihtiyacını karşılayabilmektedir.

Altın Tahvili Güvenilir Mi?

Altın tahvili sırasında yapılan tüm işlemler devlet güvencesi altında tutulacaktır. Kaybolma riskinin önüne geçilecek ve hiçbir saklama masrafı alınmayacaktır. Devlet eliyle hayata geçirilen bu uygulama sonrasında elde edilen altınlar 1 kilogramlık külçelere dönüştürülerek saklanacaktır.

Altınlar kabul edilirken hiçbir kayıp yaşanmadan sadece saflığı değerlendirilerek kabul edilmektedir. Uygulamanın bu aşamasında da yatırımcıların çıkarları korunacağı için altın tahvilinde bulunmak kazançlı bir işlem olmaktadır.

Bankaların altın kabulü sırasında dikkat ettikleri detay, altının saflığı ile alakalı olduğu için eski ve yeni tarihli altınlar arasında herhangi bir fiyat farkı bulunmamaktadır.

altin tahvili nedir

Altın Tahvili Nedir? Ne Kadar Kazandırır?

Altın tahvili, bankaların döviz mevduat faizlerinden daha fazla getiri sağlamaktadır. Altınlarını 728 gün vadeli şekilde bankaya ileten yatırımcılar, 6 aylık dilimde %1,2, yıllık dilimde ise %2,4 tahvil geliri elde edebilecek.

Ziraat Bankası ve diğer tüm büyük bankalar başta olmak üzere, hiçbir banka kuruluşu mevduat hesaplarında bu oranlardan getiri sunmamaktadır. Yatırımcıların altın tahvili işlemini gerçekleştirmesi, bireysel kazanç sağlamalarına yol açarken devlet ekonomisinin de olumlu bir havaya bürünmesini sağlamaktadır.

Altın tahvili işlemi, vergilendirme alanında sağlanan avantaj ile de yatırımcıların yüzünü güldürmektedir. Tahvil ve kira sertifikasından elde edilen gelirlerden stopaj vergisi alınmayarak teşvik uygulanmaktadır.

Altın Tahvili Ne Zaman Yapılır?

Altın tahvili işlemi Ziraat Bankası şubeleri aracılığıyla etaplar halinde gerçekleştirilecektir. Bu nedenle, her bölgedeki talep toplama işlemlerinin tarihi farklıdır. Yatırımcıların Ziraat Bankası internet sitesini takip ederek bulundukları ilin talep toplama günlerinde ilgili şubeye başvurularını gerçekleştirmesi gerekmektedir.

altin tahvili nedir

Vade Sonunda Altınlar Nasıl Geri Alınır?

Altın tahvilini gerçekleştiren yatırımcılar, vade süresi dolmadan senetlerini bozdurmak istemeleri durumunda sadece nakit para alabilmektedir. Vadenin başlangıcını takip eden ilk 3 ay içerisinde senetlerini bozdurmak isteyen yatırımcılara, miktar üzerinden %1.50 ıskonto yapılarak nakit ödeme yapılmaktadır. 3 aydan daha uzun sürelerde bozdurulan senetlerde ise ıskonto uygulanmadan nakit ödemesi yapılmaktadır.

Vade sonunda yatırımcılar altınlarını geri alabilmek için 3 farklı yoldan birini seçmek durumundadır. Buna göre, anapara miktarı, yatırımcıların vadesiz altın mevduat hesaplarına gram altın olarak ödenmektedir. Yatırımcının talepleri doğrultusunda, BİST Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası üyesi rafineriler tarafından üretilen altınlarla fiziki ödeme yapılabilmektedir.

Yatırımcı, altın tahvilini kullanarak kazanç sağlamaya devam etmek istiyorsa, vade sonunda tekrardan başvurarak altınlarını yeni vade döneminde işleme alabilmektedir. En İyi Yatırım Aracı Nedir? yazımızı okudunuz mu?

Hakkında admin

Kontrol et

Paladyum Nedir

Paladyum Nedir? Paladyum Fiyatı Neye Göre Belirlenir?

Paladyum, başta endüstriyel ve elektronik ürünlerin imalatında kullanılan gümüş renkli, parlak metaldir. Yeraltı su arıtımı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.