Cuma , Haziran 3 2022

bettilt giriş

Film izle
Ana Sayfa / Finansal Terimler / Ayı Piyasası Nedir? Ayı Piyasası Örnek

Ayı Piyasası Nedir? Ayı Piyasası Örnek

Ayı piyasası nedir? Ayı piyasası teriminin, İngilizce karşılığı “bearish market” şeklindedir. Piyasaların karamsar olduğu dönemlerde sık kullanılan bir terimdir. Ayı piyasası, piyasaların uzun vadede düşüş trendinde olacağı durumlara işaret etmek için kullanılmaktadır. Yalnızca forex piyasasında değil, hisse senedi, tahvil piyasası gibi bütün finansal piyasalar için kullanılan bir söylemdir. Bir finansal ürünün teknik olarak ayı piyasasına girdiğini söyleyebilmek için, ana trendin aşağı yönlü yani düşüş trendi olması şartı aranmaktadır. Aynı zamanda bir önceki tepe seviyesinden %20 aşağı yönlü bir hareket varsa, ayı piyasası kavramından bahsedilebilir.

 

“Boğa gibi yatırım yapın, ayı gibi üstünde oturun ve kartal gibi izleyin.” |Vijay Kedia

Ayı piyasasının ne kadar devam edeceği ile ilgili ortak bir kanı olmaz. Ancak piyasalarda fiyatların uzun bir dönem daha düşeceği ön görülür. Ayı piyasası etkisi altına aldığı piyasadaki ürünlere olan talebin azalmasına yol açar. Talebin azalması da kimsenin o ürünleri almamasına neden olur ve fiyatlar hızla değer kaybetmeye devam eder. Boğa piyasası ise ayı piyasasının tam tersidir. Piyasada uzun süre yükseliş trendi olacağını haber veren boğa piyasasında yer alan ürünlere talep de artmaktadır. Ayının avlanırken saldırma şekli bu piyasaya adının verilmesine neden olmuştur. Ayı, saldırdığı avını aşağı doğru hareket ettirdiği için piyasanın adı bu inanç doğrultusunda verilmiştir.

“Ayı piyasasında çok para kazanırsınız fakat onu o zaman fark edemezsiniz.” |Shelby Cullom Davis

Böyle dönemlerde yatırımcılar, borsa senetlerine para yatırmaktan çekinir. Bu durumlarda insanların yatırımlarına nasıl yön vereceğini bilmemeleri  büyük bir kaygı ortamı doğurur ve ekonominin yavaşlamasına yol açar. Böyle dönemlerde işsizlik oranları da hızla artış gösterir. Ayı piyasasında yatırım yapmak uzmanlar tarafından tehlikeli olarak değerlendirilmektedir. Bunun nedeni ise çoğu hisse senedinin bu dönemde değer kaybediyor olmasıdır. Ayı piyasasında, yatırımcılar genellikle nakit paralarını elde tutmayı tercih ederler ve daha güvenli görürler.

 Ayı Piyasası Örnek

1926 yılından bu yana ekonomi, 8 ayı piyasası görmüştür. Ayı piyasasının en çok iz bırakan ve en ünlü örneklerinden biri yaklaşık 3 ay boyunca devam etmiştir. Bu olay 1987 yılında gerçekleşmiştir. %29,6 düşüşle Wall Street’teki Kara Pazartesi olayı yaşanmıştır. Bu olay, borsa tarihindeki bir günde yaşanan en büyük yüzde düşüşü olarak kayıtlara geçmiştir. 19 Ekim 1987 tarihinde s&P 500 endeksinin yanında Dow Jones Endeksi %22.61 değer kaybederek 508 puan düşmüş ve 1738.74 bandına gerilemiştir. Endeksin bu zarardan çıkıp yeniden değer kazanması tam olarak 2 sene almıştır. Boğa Piyasası Nedir? Boğa Piyasasının Aşamaları yazımızı okudunuz mu?

 

 

Hakkında admin

Kontrol et

Paladyum Nedir

Paladyum Nedir? Paladyum Fiyatı Neye Göre Belirlenir?

Paladyum, başta endüstriyel ve elektronik ürünlerin imalatında kullanılan gümüş renkli, parlak metaldir. Yeraltı su arıtımı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.