Çarşamba , Haziran 8 2022

bettilt giriş

Film izle
Ana Sayfa / Finansal Terimler / Dolarizasyon Nedir? Dolarizasyon Türleri ve Nasıl Oluşur? 

Dolarizasyon Nedir? Dolarizasyon Türleri ve Nasıl Oluşur? 

Dolarizasyon nedir; Günümüz dünyasında para, devletler tarafından bastırılan / üretilen herhangi bir mal ve hizmet satın alınmasına sağlayan önemli bir kağıt olarak karşımıza çıkmaktadır. Paranın yaşı, geçmişi ve tarihi oldukça yaşlıdır. İlk olarak ihtiyaç üzerine üretilmiştir ve tarihte yeni bir sayfa açılarak ‘’takas ile alışveriş’’ işlemlerini egale etmiştir.

Dünyada da birçok ülke kendi para birimini üretimini sağlayarak kullanmaktadır. Bu ülkelerin kullandıkları para dilimi diğer bir adıyla da ‘’milli para’’ olarak da nitelendirilmektedir. Durumlar bu şekilde olduğu için gelişmiş düzeyine bağlı olarak para birimlerinin üzerinden değer oranı birçok nedene bağlı olarak değişmektedir. Örneğin Hindistan’ın yerli para dilimi ile İngiltere’nin para diliminin değerleri aynı olmayacaktır. Bu para değerinin nasıl belirlendiği ve neye göre değiştiği ise geniş bir yelpaze içerisinde ele alınması gerekmektedir. Ancak günümüzde para dilimlerindeki önemli farklılıkların nedeni dolarizasyon üzerinden oluşmaktadır. Bu yüzden birçok kişi ‘’dolarizasyon nedir?’’ sorusunu sorarak cevaplar aramaktadır.

Dolarizasyon nedir

Dolarizasyon Nedir?

Dolarizasyon günümüzde en merak edilen ekonomi alanlarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. ‘’dolarizasyon nedir?’’ sorusunu cevabı ise şu şekildir; herhangi bir ülkenin para biriminin, yerel para birimi yerine kullanılması anlamına gelmektedir. Dolarizasyon genellikle herhangi bir ülkenin kendi para biriminin yüksek düzeyler üzeriden enflasyona uğraması, siyasi istikrarsızlık ya da ekonomik belirsizlikten kaynaklı değişim aracı olarak işlevini kaybettiğinde ortaya çıkmaktadır.  Küçük bir örnek vermek gerekirse; herhangi bir market alışverişinde hiper enflasyondan kaynaklı büyük bir çanta dolusu milli para verilmesi karşılığından bir parça peynir alınamaması durumu olarak söylenebilir.

Dolarizasyon Nedir? Neden Oluşur?

‘’Dolarizasyon nedir ve neden oluşur?’’ sorularını sorduğumuzda karşımıza birçok cevap çıkmaktadır. İlk olarak dolarizasyonun ana nedeninin ne olduğuna bakmak ve ekonomik durumları bu şekilde tahlil etmek çok daha sağlıklıdır. Dolarizasyonun ana nedeni; herhangi bir ülkenin yerel para birimine göre yabancı para biriminin değişim aracı kullanılmasının daha fazla fayda sağlamasıdır. Yüksek düzeyler üzerinden enflasyona uğrayan ülkenin halkları, işlemlerin yabancı para birimini kullanmayı seçebilir. Çünkü enflasyon yerel para birimlerinin satın alma gücünün azalmasına sebep olacaktır.

Dolarizasyon oluşumunun önemli bir diğer nedeni de ülkede oluşan ekonomik krizin, çeşitli politikaları oluşturarak etkisinin azaltılmasını istemek olabilmektedir. Küçük bir örnek vermek gerekirse uygulanan para politikasından kaynaklı herhangi bir ülkenin parasını yani yabancı para biriminin kullanılmaya başlanması gibi.

Dolarizasyon nedir

Dolarizasyon Nedir? Türleri Nelerdir?

Bir üstte belirttiğimiz gibi dolarizasyon geniş bir ölçek içerisinde ele alınması gerekmektedir. Keza dolarizasyon da kendi içerisinde bölünmektedir. dolarizasyon günümüzde 3 çeşit üzerinden oluşmaktadır. Çeşitlerin isimleri ve anlamları ise şu şekildedir:

–          Tam Dolarizasyon

Tam dolarizasyon durumunda ülke, yerel para diliminden tamamen terk edilmesi için gerekli işlemleri yapmaktadır. Resmi kanallar üzerinden oluşmaktadır. Devlet tam dolarizasyonu ilan etmesiyle birlikte yerel tüm para dilimlerinin yerine yabancı para dilimleri kullanılmaya başlanmaktadır.

–          Kısmi Dolarizasyon

Kısmi dolarizasyon ise şu şekildedir: hem farklı bir ülkenin para dilimini, hem de yerel para birimini ay anda işlem yapılmasıdır. Yabancı para dilimi ve yerel para dilimi hemen, hemen aynı hacim üzerinden işlem yapıldığı detayını bilmekte fayda var.

–          Finansal Dolarizasyon

Finansal dolarizasyon: ülkenin ekonomisi oldukça zor durumdadır. Bundan kaynaklı olarak finans kuruluşlarından diğer tüm kuruluşlar yabacı para üzerinden ticaret yapmaktadır. Finansal dolarizasyonun oluşması durumunda; ülkenin ekonomik gidişatı pek içi açıcı olmadığını bilmekte fayda var.

Türkiye ve Dolarizasyon

Türkiye’de var olan dolarizasyon da oldukça merak edilenler arasındadır. Türkiye’nin dolarizasyon ile olan ilişkisini doğru bir şekilde tahlil etmek ve tarihine bakmak için 1980’lere gidilmesi gerekmektedir. 1980 öncesi dönemde Türkiye’de bireylerin yabancı para kullanımı sınırlıydı. Bu yüzden dolarizasyon herhangi bir sorun yaratmıyordu. Ancak aynı dönemler 24 Ocak 1980’lerde alınan kararlardan kaynaklı olarak kambiyo rejimindeki düzenleme yabancı paranın, farklı amaçlarla talep edilmesine sebep olmuştur. Enflasyona bakıldığında da iktisadi ajanların hem satın alma güçlerini hem de ulusal güçlerini para cinsinden tutulan nakit varlık miktarını azaltmaktaydı. Bundan kaynaklı olarak birçok ekonomik sorun yaşanmıştır. Uzun yıllardır Türkiye’de yoğun bir enflasyon göstermektedir. Yani Türkiye bu Dolarizasyon sürecini tecrübe eden birçok ülkeden birisidir. Devalüasyon Nedir? Devalüasyon Neden Gerekli? yazımızı okudunuz mu?

 

Hakkında admin

Kontrol et

Paladyum Nedir

Paladyum Nedir? Paladyum Fiyatı Neye Göre Belirlenir?

Paladyum, başta endüstriyel ve elektronik ürünlerin imalatında kullanılan gümüş renkli, parlak metaldir. Yeraltı su arıtımı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.