Perşembe , Haziran 2 2022

bettilt giriş

Film izle
Ana Sayfa / Finansal Terimler / Fed Nedir? Fed Faiz İndirirse Ne Olur? Dolara Etkileri

Fed Nedir? Fed Faiz İndirirse Ne Olur? Dolara Etkileri

Fed, piyasa üzerinde büyük etkiye sahip olan bir kurumdur. Fed faiz artırırsa ne olur ve Fed faiz indirirse ne olur? gibi sorular, büyük yatırımcılar kadar bireysel yatırımcıların da cevabını aradığı durumlardır. Yatırım ürünleri hakkında öngörülerde bulunmak için Fed tarafından alınan kararların önemli olması bu soruların ortaya çıkması neden oluyor. Fed Nedir? Fed Faiz İndirirse Ne Olur? adlı yazımızda, Fed’in piyasa üzerindeki etkisi aktarılmaktadır.

Fed Nedir?

Fed kurumu, ABD merkez bankası olarak tanımlanmaktadır. Kamu ve özel sektörün beraber yürütüldüğü bu kurumda, dolar piyasası hakkında kararlar alınmaktadır. Doların dünya ekonomisindeki önemi, açıklanan her kararın büyük bir etki yaratmasına yol açmaktadır. Peki daha detaylı olarak Fed nedir?

Banka kuruluşları, kendi bölgelerinde 12 Merkez Bankası kuruyor ve bu bankalarda dokuz üyeli yönetim kurulu oluşturuluyor. 9 üyenin 6’sı bölgedeki pay sahibi bankalar tarafından seçilirken geriye kalan 3 kişi merkez tarafından atanmaktadır. Tüm merkez bankalarının kontrolünü ise merkezi Washington’da bulunan Guvernörler Kurulu gerçekleştiriyor. Bu kurulda bir başkan, bir yardımcı olmak üzere 7 üye bulunuyor.

Üyeleri seçilen kurulun tamamı, ABD Başkanı tarafından belirlenirken kongrede onaylanmak zorundadır. Piyasa işleyişi yarı özel ve yarı kamusal bir sistem ile desteklenirken kongrenin onaylamadığı durumlarda kurulun yeniden toplanması gerekir.

Fed Nedir? Kararları Neden Önemli?

Fed kurulundaki değişiklikler ve olağan toplantılarda dahi, Fed faiz indirirse dolar ne olur? Fed faiz artırırsa dolar ne olur? Fed faiz artırır mı? gibi düşünceler oluşuyor. Fed kararlarının dünya genelinde bu kadar öneme sahip olmasının nedeni, ABD dolarının dünyanın en büyük ekonomik gücü olarak gösterilmesidir.

Ülkeler, finansal kuruluşlar, bankalar ve bireysel yatırımcılar Fed kararlarını büyük bir ilgiyle takip etmektedir. Piyasalar, Fed kararının açıklanacağı dönemlerde durgunlaşırken karardan sonra tekrar ivme kazanmaktadır. Fed yetkililerinin vereceği demeçler, açıklanan kararlar, faiz uygulamaları, kurul değişimleri gibi pek çok durum, global ölçekte yeni bir sayfanın açılmasını sağlayabilir.

Günümüzde onlarca ülke dış ticaretinde dolar kullanmaktadır. Piyasalarda en çok ilgi gören para birimi ise yine dolardır. ABD piyasasındaki dolar hamleleri, diğer ülkelerde daha büyük derecede hissedilmektedir. Ekonomik kriz gibi olumsuz durumlarda Amerika Birleşik Devletleri’nin sarsıntı yaşaması diğer ülkelerin ekonomisinin çökmesine sebep olabilir. Peki Fed faiz indirirse dolar ne olur?

Fed nedir

Fed Faiz İndirirse Dolar Ne Olur?

Para birimi üzerindeki faiz indirimleri, o para birimine olan ilginin azalmasına neden olmaktadır. Fed faiz indirirse dolar düşüşe geçer. Yatırımcılar, doların faizinden daha büyük yatırım ürünlerine yönelmek durumunda kalırlar.

Fed’in faiz üzerindeki kararları uzunca bir süre artırma yönünde iken küresel ölçekte yaşanan gelişmeler zaman zaman faiz indirme kararlarının alınmasına yol açtı. Faiz kararları olağanüstü durumlarda ters tepki oluştursa da faiz indirimi yapıldığında doların değeri genel olarak düşer.

Fed Faiz İndirirse Altın Ne Olur?

Altın ile Dolar, ters ivmelere görülen iki önemli değerdir. Dolar ABD’nin en büyük gücü iken altının değerini belirleyen ülke ise Çin’dir. Dünyanın en önemli devletlerinden ikisinin ekonomi savaşları, altın ve dolar üzerinde değişimlerin görülmesine yol açıyor.

Fed faiz indirirse altın yükselir. Dolardaki birikimini çeken yatırımcılar altına yönelirler. Bu durumda altın piyasası hareketli dönemler geçirerek yükselişe geçer. Kısaca talebin artması olarak yorumlanabilir.

Fed Nedir? Fed Faiz İndirirse Ne Olur? adlı yazımızda, Fed’in dünya ekonomisi üzerinde nasıl bir etkiye sahip olduğunu aktarmaya çalıştık. Fed faiz indirirse dolar ne olur ve Fed faiz indirirse altın ne olur? soruları o günkü koşullara göre değişkenlik gösterse de piyasanın vereceği tepki genelde aynıdır. Forex Para Kazanma Yöntemleri: Para Kazanmanın 9 Yöntemi yazımızı okudunuz mu?

Hakkında admin

Kontrol et

Brent Petrol Nedir

Brent Petrol Nedir? Brent Petrol Fiyatları

Petrol piyasalarında işlem gören petrol türleri, rafineriler tarafından üçe ayrılmaktadır. Bunlar Umman, WTI ve Brent …