Pazar , Haziran 19 2022

bettilt giriş

Film izle
Ana Sayfa / Finansal Terimler / Hesap İşletim Ücreti Nedir? Geri Alınabilir mi?

Hesap İşletim Ücreti Nedir? Geri Alınabilir mi?

Bankalar, müşterilerin işlemlerini gerçekleştirirken oluşan masraf tutarlarını hesap işletim ücreti adı altında tahsil etmektedir. Vadesiz hesaplardan yapılan işlemler, bankada masraf oluşturmakta ve kurumlara ekstra yük eklemektedir. Bankaların uyguladığı fiyat politikası, yasal dayanaklar çerçevesinde uygulanarak belirli vadelerde müşterilerden talep edilmektedir. Hesap İşletim Ücreti Nedir? adlı yazımızda bankaların uyguladığı masraf politikası hakkında bilgilendirmeler bulunmaktadır.

Bankalar, müşterilerin para transfer işlemlerini gerçekleştirirken oluşan masrafları hesap işletim ücreti olarak tahsil etmektedir. Türkiye genelindeki banka şubeleri ve bankalarda çalışan kişiler düşünüldüğünde, masrafların karşılanması adına yapılan bir hamledir. Bazı bankalar, şubelerini kapatarak internet şubesi oluşturmuştur. Bu gelişme, müşterilerin masrafını azaltmaktadır ve hesap işletim ücreti talep edilmemektedir.

Hesap işletim ücretinin banka müşterilerinden alınması “Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” inde açıkça belirtilerek yasal dayanağa sahiptir.

Hesap İşletim Ücreti Hangi Hesaplardan Alınır?

 

Bankalardan vadesiz hesap açtıran müşteriler, hesap işletim ücretini ödemektir. Ödemeler bankanın fiyat politikasına göre belirlenmektedir. Aylık, üç aylık, altı aylık veya yıllık periyotlar şeklinde müşterilerden tahsil edilmektedir.

Vadesi hesap açtıran müşteriler, ödeyecekleri hesap işletim ücretlerini ve periyotları öğrenerek ilk adımlarını atmaktadır. Ödeme günü geldiğinde vadesiz hesaplarda para var ise otomatik olarak kesinti yapılmaktadır. Paranın olmadığı durumlarda ise borç olarak müşteriye yansıtılmaktadır.

2020 Yılında Bankaların Hesap İşletim Ücretleri

Hesap işletim ücretleri bankaların fiyat politikaları ile belirlendiği için değişkenlik gösterir. Aşağıda belirtilen tabloda bankaların hesap işletim ücretlerinin 2020 yılı için belirlenen tutarları yer almaktadır.

Banka Aylık Ücret 3 Aylık Ücret 6 Aylık Ücret Yıllık Ücret
TEB 29 TL 116 TL
Şekerbank 26,25 TL 105 TL
QNB Finansbank 38,25 TL 153 TL
ING Bank 11,80 TL 141,60 TL
HSBC 10,70 TL 128,40 TL
Vakıfbank 8 TL 96 TL
Halkbank 6,50 TL 78 TL
Garanti BBVA 52,50 TL 105 TL
Ziraat Bankası 20 TL 80 TL
Türkiye İş Bankası 130 TL 260 TL
hesap işletim ücreti nedir

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

Bazı bankalar dijitalleşmeye önem vererek, masrafları azaltma politikasını izlemektedir. Masrafların azaltılması ise müşterilere yansıtılarak hesap işletim ücreti tahsil edilmemektedir. Hesap işletim ücreti tahsil etmeyen bankalar aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır.

 • KuveyTürk Katılım Bankası
 • Türkiye Finans Katılım Bankası
 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • Cepte TEB – TEB
 • Yapı Kredi Nuvo – Yapı Kredi Bankası
 • En Para – QNB Finansbank

Bankalara vadesiz hesap açma talimatı vermeden önce masraf tutarlarını ve ödeme vade düzenini öğrenmeniz önerilmektedir.

Hangi Hesaplardan Hesap İşletim Ücreti Talep Edilmez?

 

Vadesiz mevduat hesapların bazılarında hesap işletim ücreti talep edilmez. Bu ayrıcalıklar aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır;

 • 25 yaşında ve daha küçük öğrenciler için hazırlanan hesaplar
 • Düzenli olarak işlem yapılan ticari vadesiz hesaplar
 • Fatura ödemelerini otomatik talimatlarla gerçekleştiren hesaplar
 • Vadesiz altın hesapları
 • Bankalar ile maaş anlaşması yapan müşteri hesapları
 • Yapılandırılmış sorunlu kredilerin ödeme hesapları
 • Düzenli şekilde ödeme gerçekleştiren birikimli mevduat sahibi hesaplar
hesap işletim ücreti nedir

Hesap İşletim Ücreti Geri İade Edilir Mi?

Bankaların hesap işletim ücreti talep etmesi bazı müşteriler tarafından problem olarak görülmektedir. Bu görüşte olan müşteriler taleplerini bildirerek çözüm arayışı içerisindedir. Ödenen hesap işletim ücretinin iade edilmesi için müşterilerin öncelikle banka ile irtibata geçerek iade talebinde bulunması gereklidir.

Bankadan sonuç alınmazsa ücretin ödemesini gösteren dekont ile valilik ve kaymakamlıklarda görev yapan Tüketici Hakem Heyetlerine başvuru dilekçesi hazırlanmalıdır. Başvurular şahsen veya avukat aracılığıyla gerçekleştirilebilir. E-devlet sistemine getirilen yeni özellik sayesinde Tüketici Hakem Heyetlerine başvurunuzu internet ortamından da gerçekleştirebilirsiniz.

Banka tarafından hesap işletim ücreti alınmayacağı söylendikten sonra kesinti yaşanır ise gerekli başvuruların ardından ücret iadesi gerçekleştirilir.

Hesap İşletim Ücreti Ödememenin Yolları Nelerdir?

Üst tarafta belirtilen şartları sağlayan müşterilerden hesap işletim ücreti talep edilmez. Bunlara ek olarak aşağıdaki yöntemleri kullanarak hesap işletim ücretinden kurtulabilirsiniz.

 • Hesabınızın bulunduğu bankadan Bireysel Emeklilik Sistemine üye olunması ya da sigorta yaptırılması
 • Adınıza kayıtlı faturalara otomatik ödeme talimatlarının verilmesi.

Altına Dayalı Kira Sertifikası ve Altın Tahvili Nedir? yazımızı okudunuz mu?

 

Hakkında admin

Kontrol et

Brent Petrol Nedir

Brent Petrol Nedir? Brent Petrol Fiyatları

Petrol piyasalarında işlem gören petrol türleri, rafineriler tarafından üçe ayrılmaktadır. Bunlar Umman, WTI ve Brent …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.