Çarşamba , Haziran 8 2022

bettilt giriş

Film izle
Ana Sayfa / Finansal Terimler / İkame Mal ve Giffen Mal Nedir? İkame ve Giffen Mal Örnekleri Nelerdir?

İkame Mal ve Giffen Mal Nedir? İkame ve Giffen Mal Örnekleri Nelerdir?

İkame mal ve giffen mal günümüzde ağırlıklı olarak İktisat dersinde sık, sık çıkmaktadır. Günümüz dünyası içinde oldukça önemli olan ‘’İkame mal ve giffen mal nedir?’’ sorusunun cevabını sizlerle paylaşıyoruz. Dünyadaki ülkeler ekonomik olarak kalkınmaya ve ekonomik refah noktasında büyümeye oldukça önem vermektedirler. Çünkü ülke ekonomisini iyi olması, halk üzerinden rahatlatıcı olacaktır ve ülkenin konfor seviyesini bir adım ileriye taşıyacaktır.

Bu ülkelerin gelişmişlik düzeyinin ölçülmesinde dahi gerekli olan parametrelerden birisi de ekonomik verilerdir. Bundan kaynaklı olarak bu ülkeler için oldukça önem arz eden iktisat biliminin kendi içerisinde birçok dalları bulunmaktadır. Bu alt alanlar üzerinden örnek vermek gerekirse; Makro, Mikro, İktisat, Uluslararası İktisat ve Türkiye Ekonomisi gibi bölümler üzerinden oluşmaktadır. İkame mal ve Giffen malları bu alanlar için oldukça önemlidir.

İkame Mal Nedir?

‘’İkame mal nedir?’’ sorusunun cevabı geniş bir yelpaze içerisinde değerlendirilmelidir. Ancak biraz üstünkörü anlatmak gerekirse ikame mal; herhangi bir ihtiyaç duyulması halinde birbirinin yerine kullanabilecek ve aynı amaca hizmet eden mallardır.
Yani başka şeyin yerin koyma ve yerine kullanma anlamına den gelmektedir. İkame ilk olarak İngilizce olarak ‘’Subsitute Good’’ ile karşımıza çıkmaktadır. İkame mallar üzerinden biraz daha örnek vermek gerekirse; tereyağı ve margarin birbirini ikame etmektedir. Tereyağı fiyatlarının artması durumunda insanlar direk margarine yönelebilecektir. Bu sayede de ikame mal sıfatına girmiş olmaktadırlar. İkame mal üzerinden biraz daha fazla örnek vermek gerekirse karşımıza şu tablo çıkacaktır:

  • Çay – Kahve
  • Zeytinyağı – Ayçiçek Yağı
  • Kurşun Kalem – Tahta Kalem
  • Portakal – Mandalina
  • Beyaz Et – Kırmızı Et
  • Kırmızı Şarap – Beyaz Şarap
  • Klasik Gitar – Akustik Gitar

Genel olarak ikame mallar bu şekilde oluşmaktadır. Yukarıdaki örnekte gayet net olduğu gibi ikame mallar, yerine bir yenisi koyulabilecek ürünler üzerinden oluşmaktadır. Herhangi bir ürünün pahalı olması ve yerine bir başkasıyla kapatılması durumunda ikame mal olarak nitelendirilmektedir. Ancak tüketicinin memnun olup, olmaması da ikame mallar üzerinde oldukça etkilidir. Örneğin sürekli tereyağı tüketen birey, margarin tüketmek zorunda kalırsa  veya tercih ederse memnun kalmalıdır. Memnun kalmadığı durumda ve ihtiyacının margarin ile giderilmemesi durumunda ürün ikame mal olmaktan çıkmaktadır. Bundan kaynaklı olarak ikame mallarda, tüketicinin memnuniyeti oldukça ehemmiyet taşıdığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

İkame mal ve giffen mal nedir

Giffen Mal Nedir?

Gidden mal günümüzde sık, sık karşımıza çıkmaktadır. Bu kavramı açıklamak gerekirse; fiyatı arttığında çok daha fazla talep gören mallar olarak nitelendirilmektedir. Talep kanununa bakılırken veya toplumsal algıya bakıldığında; herhangi bir ürünün ve malın fiyatının artması durumunda o ürüne olan talep azalacaktır. Ancak bu durum giffen mallarda yeterliliğini yitirmektedir. Talep istisnası olarak bilinen bu teoriye giffen paradoksu denmektedir. Giffen paradoksuna bakıldığı takdirde; giffen malın fiyatı arttıkça talebi artar, fiyatı düştükçe de talebi azalmaktadır. Bir ürünün giden malı olması için 3 önemli kriter bulunmaktadır. Bu kriterler ise şu şekildedir:

  • Mal düşük bir mal olmalıdır. Yani gelirin artması durumunda talebin azalması, gelirin düştüğü durumda da talebin arttığı mal çeşididir. Küçük bir örnek vermek gerekirse; gelirinizin oranı az ise doymak için daha çok ekmek yersiniz.
  • Mal ikamesinin zor olması gerekmektedir. İkamenin zor olması demek; herhangi bir ürünün, başka bir ürün ile telafi edilmemesidir. Ekmek örneği ile devam edersek; ekmek yerine herhangi bir başka ürün tüketemezsiniz.
  • Toplam gelirin önemli bir kısmının harcandığı mal olması gerekmektedir.
İkame mal ve giffen mal nedir

Genel olarak giffen malların tanımı bu şekilde yapılmaktadır. Bir çeşit paradoks olarak da ele alınan giffen mallar, günümüzden onlarca yıl önce ortaya atılmıştır.  Ortaya atılmasıyla birlikte birçok satış stratejisinden birisi olarak kullanılmıştır. Günümüzde de aktif olarak kullanıldığını söyleyebiliriz. Giffen malları ve giffen paradoksu hakkında bilinmesi gereken önemli bir detay bu koşulların, işleyiş biçiminin ve paradoks daha geniş bir irdeleme yapılarak elde edilmesidir. Marjinal Fayda Nasıl Hesaplanır? Marjinal Fayda Formülü yazımızı okudunuz mu?

 

Hakkında admin

Kontrol et

Paladyum Nedir

Paladyum Nedir? Paladyum Fiyatı Neye Göre Belirlenir?

Paladyum, başta endüstriyel ve elektronik ürünlerin imalatında kullanılan gümüş renkli, parlak metaldir. Yeraltı su arıtımı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.