Perşembe , Haziran 2 2022

bettilt giriş

Film izle
Ana Sayfa / Finansal Terimler / Resesyon Nedir? Resesyonun Nedenleri Nelerdir?

Resesyon Nedir? Resesyonun Nedenleri Nelerdir?

‘’Resesyon nedir, resesyonun nedenleri nelerdir?’’ soruları günümüzde sıklıkla sorulmaktadır. Resesyon kelime anlamı olarak ‘’durgunluk’’ anlamına denk gelmektedir. 30 – 60 veya 90 günden daha uzun süren ekonomi temelinde belirgin bir düşüşü ifade etmektedir. Resesyon diğer bir deyişle herhangi bir ülkenin ekonomik faaliyetlerinin büyüme hızının, nüfus artış hızından daha düşük olması sebebiyle kişi başına düşen milli gelirin yerinde sayması olarak nitelendirilmektedir.  Ekonomik olarak tüm göstergeler; endüstriyel üretim, istihdam, reel gelir ve perakende ticaret verileri de ölçümlemenin içerisinde olduğunu söyleyebiliriz.

Resesyon nedir

Günümüzde alanında uzman ekonomistler; teknik göstergelerin herhangi bir resesyonu işaret etmesi için birbirini takip eden iki çeyreklik dönemde negatif bir ekonomi, ülke tarafında ölçülen Gayri Safi Yurt içi Hasıla’nın izlenmesi ile yeterli olarak nitelendirilmektedir. Bundan kaynaklı olarak ekonomi araştırmalarını resmi olarak denetleyen derecelendirme kuruluşları ile teyit edilmesine gerek olmayacaktır. Fakat dünya ülkelerine ekonomik olarak zorlu süreçlerde destek sağlayan IMF’ye göre bu göstergeleri ölçümlerken minimum bir zaman aralığı olmamaktadır. Yaklaşık olarak birkaç yıl önce yapılan çeşitli araştırmalarda herhangi bir ülkenin resesyona girmesi nadir görülse de 1860 ile 2007 yılları arasında 122 resesyon görüldüğü belirtilmiştir. 122 ülkenin yaklaşık olarak 21 tanesi üst düzey gelişmiş bir ekonomiye sahipti. Genel olarak ‘’Resesyon nedir?’’ sorusunun cevabını bu şekilde verebiliriz.

Resesyonun Nedenleri Nelerdir?

‘’Resesyon nedir? Resesyonun nedenleri nelerdir?’’ sorusu ekonomi alanlarıyla ilgilenen birçok bireyin merak ettiği alanlardan oluşmaktadır. Resesyon, makro ekonomide geleneksel olarak GSYİH iki veya daha da fazla olarak en az 30 gün aralıkla olumsuz büyüme göstermesi durumudur. Eğer ki resesyon daha fazla uzun sürerse ekonomide çöküşün gerçekleşmesi oldukça mümkündür. Keza günümüze kadar birçok büyük ekonomiler resesyonun uzun sürmesinden kaynaklı olarak ekonomik zorluk yaşamıştır.

Resesyon nedir

Ekonomik durgunluk ile mücadelede kamu harcamaları politikası, ekonominin tam çalışma düzeyinde balansa kavuşabilmesi için özel harcamalardaki yetersizliklerin; kamu harcamaları ile giderilebilmesinin neticesini doğurmaktadır. Günümüzde de bu tarzda gerçekleşen politika ve milli gelir seviyesinin alçalmasın önüne geçilmiş, özel sektör maliyetlerinin minimum seviyeye gelmesine mani olmuş ve daraltıcı güçler ortadan kaldırılarak genişleme sürecine sokulmuş olacaktır. Bu detaylar resesyonun oluşmasında ve doğru tahlil edilmesinde oldukça önemlidir. Resesyonun nedenlerine bakıldığında ise karşımıza şu tablo çıkacaktır:

 • İşsizliğin sürekli olarak artması
 • Ekonomik işlemlerin ve faaliyetlerin durması – gerilemesi
 • Ekonomik büyümenin nüfus artış hızının altına düşmesi
 • Kişi başına düşen milli gelirinin gerilemeye düşmesi
 • Üretim faaliyetlerinin ve işlemlerinin alçalması
 • Ekonomik sorunlara neden olan politikalar
 • Yanlış ekonomik hamleler ve stratejiler
 • Üretim faaliyetlerinde minimum verim harcama
 • Dışarıdan ürün temin etme

Genel olarak resesyonun nedenleri bu şekilde olmaktadır. Resesyonun en temel ve en önemli nedenlerinden birisi de belirtildiği gibi üretimin sekteye uğraması, kapasitesinin düşmesi veya gerilemesidir. Herhangi bir ekonomi sisteminde üretimin gerçekleşmemesi durumunda resesyon hızla görülebilmektedir. Keza onlarca dev ekonomiye sahip ülkeler belirli dönemlerde resesyona girmişlerdir.

Resesyon nedir

Resesyon nedir? Resesyonun Özellikleri

‘’Resesyon nedir? Resesyonun nedenleri nelerdir?’’ diye sorusunun cevabını merak eden birçok kişi resesyonun beraberinde getirdiği özellikleri de öğrenmelidir. Resesyon olumsuz bir tablo olarak gözlemlenmesinden kaynaklı gelecek olan resesyon özellikleri de negatif olacaktır. Temel olarak bir ülkenin sosyokültürel açılarından, işsizliğe kadar geniş etki alanı bulunmaktadır. Genel olarak resesyonun özellikleri şu şekildedir:

 • Ekonomik küçülme ilk gerçekleşecek işlemlerden birisidir
 • Finansal piyasalarda hızla zarar verme
 • İşsiz sayısı artar ve işi olan birçok kişi üretimsizlikten kaynaklı işsiz kalır
 • Ortalama olarak 8 ila 12 ay arasında sürer
 • İş yerleri, firmalar ve ekonomi temelli işletmeler zararlar görür

Genel olarak resesyonun özelliklerini bu şekilde listeleyebiliriz. Herhangi bir ülkenin resesyonda olduğunu anlaması için bazı durumlarda sürenin geçmesi gerekmektedir. Ancak bu süre koşullara, ülkenin yapısına ve ekonomik dengelere göre değişebildiğini unutmamakta fayda var. Metnimizin ana konusu olan ‘’Resesyon nedir? Resesyonun nedenleri nelerdir?’’ sorusunun cevabını bu şekilde verebiliriz. Marjinal Fayda Nasıl Hesaplanır? Marjinal Fayda Formülü yazımızı okudunuz mu?

 

Hakkında admin

Kontrol et

Paladyum Nedir

Paladyum Nedir? Paladyum Fiyatı Neye Göre Belirlenir?

Paladyum, başta endüstriyel ve elektronik ürünlerin imalatında kullanılan gümüş renkli, parlak metaldir. Yeraltı su arıtımı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.